Jakie są znaczniki skórne u psów? (2024)

Psy

Przyczyny, leczenie i zapobieganie

Przez

Daily Paws and The Spruce Pets. She's also a registered veterinary technician with over 20 years of expertise in the field of veterinary medicine." tabindex="0">

Jenna Stregowska

What Are Skin Tags on Dogs? (1)

Jenna Stregowska

Jenna Stregowski jest redaktorką ds. zdrowia i zachowania zwierząt domowychCodzienne ŁapyIŚwierkowe zwierzaki. Jest także dyplomowanym technikiem weterynarii z ponad 20-letnim doświadczeniem w dziedzinie medycyny weterynaryjnej.

Dowiedz się więcej o grze The Spruce PetsProces redakcyjny

Zaktualizowano 03.12.22

Podobnie jak ludzie, psy mogą rosnąćznaczniki skóryna różnych częściach ciała. Dobra wiadomość jest taka, że ​​większością znaczników skórnych nie trzeba się martwić. Oni sąnarośla włóknistektóre mają tendencjęwpływać na starsze psy,Aleszczeniętateż można je zdobyć. Jednak niektóre mogą skórować tagirosnąć dużei stać się uciążliwym, zwłaszcza dla Twojego psa. Jako właściciel psa ważne jest, aby zrozumieć, czym jest znacznik skórny i jak odróżnić znaczniki skórne odinne typy wzrostów.

Co to jest znacznik skóry?

Znaczek ze skóry psa to mięsista skórawzrostktóre mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele psa. Ma również ten sam kolor co skóra Twojego psa. Większość znaczników skórnych składa się z kolagenu i naczyń krwionośnych pokrytych skórą. Niektóre znaczniki skóry zaczynają się od małych i z biegiem czasu stają się większe, podczas gdy inne pozostają niezmienione. Zwykle są bezbolesne i łagodne (nienowotworowe). Łagodny wykwit skórny u psa zwykle budzi niepokój tylko wtedy, gdy znajduje się w miejscu, które psu przeszkadza.

Objawy znamion skórnych u psów

Jeśli zauważysz na psie narośl przypominającą plamę na skórze, uważnie ją monitoruj. Zanotuj jego rozmiar, kształt i kolor. Często sprawdzaj obszar pod kątem zmian. Jeśli znacznik skóry się nie zmienia i Twój pies nie wystawiaoznaki choroby, prawdopodobnie może poczekać do następnego rocznika lub półroczarutynowe badanie stanu zdrowia(nie zapomnij poruszyć tej kwestii ze swoim weterynarzem podczas tej wizyty). Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w tagu skóry,skontaktuj się ze swoim weterynarzemuzyskać poradę i umówić się na badanie.

Objawy

 • Spłaszczony narośl lub guzek na skórze z włosami lub bez
 • Wzrost przypominający łodygę zwisający ze skóry
 • Nadmierne lizanie i żucie jednego miejsca

Spłaszczony wzrost/guzek na skórze

Tagi skórne często pojawiają się jako miękkie, lekko uniesione, guzki, płaty lub brodawki w kolorze skóry (ale tagi skórne nie są całkowicie okrągłe ani ciemne jak brodawki). Niektóre mogą zawierać mieszki włosowe z grubymi włosami. W tym samym miejscu może również występować wiele wzrostów. Bezwłosy guzek nazywany jest hamartomą heksalną. Owłosiony guzek nazywany jest hamartomą pęcherzykową.

Wzrost przypominający łodygę na skórze

Niektóre znaczniki skóry są szypułkowe, co oznacza, że ​​takzwisać z łodygi. Zwisający narośl to najprawdopodobniej plama skórna, w przeciwieństwie do bardziej płaskiego narośla, który może przypominać inne problemy.

Nadmierne lizanie i żucie

Plamy skórne mogą łatwo ulec podrażnieniu lub krwawieniu, jeśli ocierają się o kołnierz, uprząż lub inną część ciała. Niektóre psy będą lizać lub żuć miejsce, w którym znajduje się znacznik skórny, co prowadzi do podrażnienia.

Przyczyny znaczników skórnych

Rzeczywista przyczyna zmian skórnych u psów nie jest znana ani w pełni poznana. Ale kilka teorii może wyjaśnić powstawanie znaczników skórnych:

 • Tarcie, przewlekłe podrażnienie lub uraz mogą odgrywać rolę w rozwoju znamion skórnych, dlatego można je znaleźć w fałdach i załamaniach skóry na ciele lub w punktach nacisku, takich jak łokcie psa. Jednakże narośla te można znaleźć w dowolnym miejscu na skórze.
 • Zmiany skórne mogą być również powodowane przez nadaktywne komórki zwane fibroblastami, które wytwarzają włókna i kolagen.
 • Zmiany skórne mogą być wynikiem zbyt częstego kąpania psa, co może wysuszyć skórę i spowodować utworzenie się znacznika.

Diagnozowanie znamion skórnych u psów

Podczas następnej wizyty u weterynarza lekarz przeanalizuje historię Twojego psa, przeprowadzi badanie fizykalne i dokładnie sprawdzi wzrost, aby określić kolejny krok. Twój lekarz weterynarii może zalecić usunięcie znamion skórnych, jeśli powodują problemy lub istnieje prawdopodobieństwo, że staną się problematyczne.

Jeśli jednak uważasz, że znalazłeś na swoim psie znamię skórne, powinieneś najpierw przyjrzeć się mu bliżej. Wiele innychproblemy skórnelub problemy takie jak kleszcze, sutki, brodawki i nowotwory mogą początkowo wyglądać jak zmiany skórne.

Kleszcze

Możesz myśleć, że znalazłeśzaznacz swojego psai spróbuj go wyciągnąć, ale spotkaj się z niezadowoloną reakcją psa. Przyjrzyj się bliżej, zanim spróbujesz usunąć coś, co wygląda jak kleszcz. Szarpanie znacznika skórnego będzie bolesne dla Twojego psa i może podrażnić znacznik skórny i obszar wokół niego.

sutki

Pamiętaj, że wszystkie ssaki mają sutki i psy nie są wyjątkiem. Nawet samce psów mają na brzuchu małe sutki, które wyglądają trochę jak znamiona skórne. Jeśli znajdziesz guzek na brzuchu lub klatce piersiowej psa, poszukaj pasującego guzka po drugiej stronie. Psy mają zwykle od 8 do 10 sutków, które biegną wzdłuż brzucha po obu stronach. Nie powinno Cię to niepokoić, o ile obszar ten wygląda podobnie do pozostałych sutków i żaden nie wygląda na podrażniony.

Brodawki

Niektóre psy przechodzą łagodną chorobę wirusowąbrodawkizwane brodawczakami. Są one spowodowane przez ogólnie nieszkodliwego, ale zaraźliwego wirusa. Brodawki mogą przenosić się z psa na psa, ale nie mogą przenosić się na ludzi ani inne zwierzęta. Większość z nich z czasem zaniknie, ale może okresowo powracać w różnych obszarach. U psów brodawczaki często występują wokół ust, ale można je znaleźć w innych obszarach.

Guzy skóry

Złośliwy (rakowy)narośla skórne mogą przybierać różne formy, a niektóre z nich mogą wyglądać jak znamiona skórne. Nigdy nie zakładaj, że narośl na skórze jest po prostu łagodną zmianą skórną. Monitoruj obszar pod kątem zmian kształtu, rozmiaru i koloru. Każdy nowy narośl u Twojego psa powinien zostać zbadany przez lekarza weterynarii, zwłaszcza jeśli zaczyna dokuczać Twojemu psu lub zmienia się w jakikolwiek sposób.

Leczenie

Jeśli zauważysz znacznik skórny, nie próbuj samodzielnie usuwać znacznika skórnego swojemu psu. Możesz czuć się komfortowo usuwając własne znaczniki skórne w domu, ale próba zrobienia tego swojemu psu to zły pomysł. Twój piesbędzie bolałoi może ugryźć w samoobronie. Być może nie będziesz w stanie usunąć całości i okaże się, że masz więcej problemów niż na początku. Dodatkowo obszar ten może ulec podrażnieniu, a nawet infekcji.

Zmiany skórne są często nieszkodliwe i zwykle nie wymagają leczenia. Jeśli leczenie jest konieczne, o metodzie decyduje się zwykle na podstawie wielkości narośla.

 • Małe znaczniki skóry:Małe, niebolesne narośla można czasami usunąć za pomocą znieczulenia miejscowego (znieczulenie okolicy i usunięcie narośla, gdy pies nie śpi). Twój weterynarz może po prostu usunąć narośl, odcinając ją lub zamrażając. Do tego procesu można zastosować laser lub elektrokauteryzację.
 • Duże tagi skóry:Większe narośla lub narośla w wrażliwych obszarach będą wymagały sedacji lub znieczulenia ogólnego w celu usunięcia. Jeśli Twój pies ma inny zabieg wymagający sedacji lub znieczulenia, Twój weterynarz może chcieć zdjąć znamiona skórne, gdy Twój pies jest pod wpływem wody, aby się ich pozbyć, zanim będą miały szansę urosnąć i spowodować problemy. Po zabiegu w okolicy mogą znajdować się szwy, które należy usunąć. Podczas gojenia należy utrzymywać obszar czysty i suchy. Skontaktuj się ze swoim weterynarzem, jeśli wygląda na podrażnionego lub sączy się.

Rokowanie dla psów ze znacznikami skórnymi

Jeśli narośl zostanie usunięta, masę można wysłać do patologa weterynaryjnego w celu analizy zawartych w niej komórek. Histopatologia może określić, czy masa jest łagodna czy złośliwa. Może również ujawnić, czy wzrost jest wirusowy czy bakteryjny.

Większość znamion skórnych jest łagodna i niewielki ich procent może z czasem się nawet zmniejszyć, jeśli nie zostaną usunięte. Chociaż rokowania dla psa ze znacznikami skórnymi są doskonałe, zawsze monitoruj znaczniki swojego zwierzaka pod kątem zmian. Warto również wiedzieć, że jeśli Twój pies ma jedną plamkę na skórze, ma skłonność do rozwoju kolejnych.

Jak zapobiegać znacznikom skórnym

Chociaż trudno jest zapobiec powstawaniu zmian skórnych, możesz podjąć pewne działania, aby utrzymać zdrową skórę i zmniejszyć ryzyko jakichkolwiek narośli:

 • Użyj kremu z filtrem przeciwsłonecznym dla swojego psa, jeśli ma krótką, gładką sierść.
 • Często szczotkuj, aby pobudzić naturalne wydzielanie sebum i usunąć brud, luźne futro i wszelkie maty, które mogą podrażniać skórę.
 • Karm swojego psa zdrową dla skóry karmą, aby zmniejszyć jego ilośćsuchość i łuszczenie się.
 • Wykąp swojego psarzadziej i stosuj produkty nawilżające; zbyt częste kąpiele mogą wysuszyć skórę.

Jakie są znaczniki skórne u kotów?

Jakie są znaczniki skórne u psów? (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Aron Pacocha

Last Updated:

Views: 5972

Rating: 4.8 / 5 (68 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Aron Pacocha

Birthday: 1999-08-12

Address: 3808 Moen Corner, Gorczanyport, FL 67364-2074

Phone: +393457723392

Job: Retail Consultant

Hobby: Jewelry making, Cooking, Gaming, Reading, Juggling, Cabaret, Origami

Introduction: My name is Aron Pacocha, I am a happy, tasty, innocent, proud, talented, courageous, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.